iKall K51 comes with price of Rs. 574. and this model has 32 MB RAM with 64 MB Internal Memory. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 574.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 574/- |
| Amazon | 95 | Rs. 599/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 679/- |
This model has 800 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
iKall K51 comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
This model has 0.3 MP Rear Camera with LED Flash.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. iKall K51 comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. iKall K51 has aspect ratio of 5:4.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone has display size of 1.8 in.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This mobile comes with 800 mAh.
| Name | iKall K51 |
| General | Dual Sim,Voice Call,800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Flash |
| Technical | 300 kHz Processor,32 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 64 GB |
| Extra | Torch,3.5mm Headphone Jack |