iKall K475 comes with price of Rs. 6699. and this mobile has 4 GB RAM with 64 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. iKall K475 runs on Android Q 8.1. This phone has 13 MP Rear Camera without flash and 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 4 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 6699.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.53 in |
| Internal Memory | 64 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 13 MP |
This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 6699/- |
This mobile has Android Q 8.1. This mobile comes with 4000 mAh Removable . This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 300 g.
This phone comes with display resolution of 720 x 1560 pixels. The phone has a screen size of 6.53 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 263 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 13 MP Rear Camera with AutoFocus but no Flash. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Low Light Sensor, Continuous Shots.



If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 64 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This phone comes with Android Q 8.1.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 300 g.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. It comes with aspect ratio of 19.5:9.
Q. Does this phone support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1560 pixels.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 4000 mAh.
Q. What is usb type of iKall K475?
A. This phone comes with microUSB.
Q. What is display size of this model?
A. iKall K475 comes with display size of 6.53 in.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
| Name | iKall K475 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v8.1 (Oreo),4000 mAh Battery |
| Display | Touch,6.53 inches,720 x 1560 pixels,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP Camera,Auto Focus,8 MP Front Camera |
| Technical | 1.3 GHz, Quad Core Processor,4 GB RAM,64 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |