iKall K19 Car comes with price of Rs. 1305. and this phone has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1305.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 800 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
iKall K19 Car is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.1305. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1305/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1299/- |
This phone comes with 800 mAh Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This Phone weighs 200 g.
This phone comes with display resolution of 120 x 240 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 151 PPI (Pixels per inch).
This phone has 0.3 MP Rear Camera.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this phone?
A. iKall K19 Car has display size of 1.77 in.
Q. What is price of iKall K19 Car?
A. Currently, This model has best price of Rs.1305.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This phone comes with 800 mAh.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This mobile comes with display resolution of 120 x 240 pixels.
Q. What is aspect ratio of iKall K19 Car?
A. iKall K19 Car has aspect ratio of 18:9.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This model weighs 200 g.
| Name | iKall K19 Car |
| General | Dual Sim,Voice Call,800 mAh Battery |
| Display | 1.77 inches,120 x 240 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 300 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Extra | 3.5mm Headphone Jack |