iKall I4 4G comes with price of Rs. 1499. . This mobile has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This mobile runs on Symbian 9.1. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 1499.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 2.4 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 1499/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1750/- |
This model comes with Symbian 9.1. It has 2500 mAh Removable . This mobile has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
iKall I4 4G comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in iKall I4 4G.




There is 32 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 2500 mAh.
Q. What is aspect ratio of iKall I4 4G?
A. iKall I4 4G comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 2.4 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This mobile has Symbian 9.1.
| Name | iKall I4 4G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Symbian v9.1,2500 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 1.3 MHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 MB |
| Connectivity | 4G,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |