The iBall Shaan S315 from iBall was launched on September, 2011. This model comes at a price of Rs. 1532. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 2 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
The iBall Shaan S315 from iBall was launched on September, 2011. This model is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It comes with 1200 mAh Removable . This mobile has Dual Sim (Mini SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with display resolution of . The phone has a screen size of 2 in.
There is 0.3 MP Rear Camera in iBall Shaan S315. The camera also supports Multi-shot, Night Vision, Photo Effects.
Among other things it has Bluetooth.
Q. What is display resolution of iBall Shaan S315?
A. iBall Shaan S315 comes with display resolution of.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This model comes with 1200 mAh.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone comes with display size of 2 in.
Q. When was iBall Shaan S315 launched?
A. On September, 2011, iBall Shaan S315 was launched.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | iBall Shaan S315 |
| General | Dual Sim,Voice Call,1200 mAh Battery |
| Display | 2 inches |
| Camera | 0.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio,Torch,3.5mm Headphone Jack |