iBall Andi 4 IPS Gem comes with price of Rs. 4620. . This phone has 256 MB RAM with 256 MB Internal Memory. This model runs on Android 4.2.2. It has 5 MP Rear Camera with LED flash and 0.3 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 4620.
| Feature | Value |
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Display | 4 in |
| Internal Memory | 256 MB |
| Battery | 1300 mAh |
| Camera | 5 MP |
This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 4620/- |
This mobile has Android 4.2.2. This model has 1300 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with Color IPS Screen and display resolution of 800 x 480 pixels. The phone has a screen size of 4 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 233 PPI (Pixels per inch).
There is 5 MP Rear Camera in iBall Andi 4 IPS Gem with LED Flash. There is 0.3 MP Front Camera but without Flash.
There is 256 MB RAM in the device which will be not suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 4.2.2.
Q. What is display size of this mobile?
A. iBall Andi 4 IPS Gem comes with display size of 4 in.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 1300 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. It comes with display resolution of 800 x 480 pixels.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. iBall Andi 4 IPS Gem comes with aspect ratio of 5:3.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
| Name | iBall Andi 4 IPS Gem |
| General | Dual Sim,Android v4.2.2 (Jelly Bean),1300 mAh Battery |
| Display | Touch,4 inches,800 x 480 pixels |
| Camera | 5 MP Camera,Flash,0.3 MP Front Camera |
| Technical | 1.3 GHz, Dual Core Processor,256 MB RAM,256 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 32 GB |
| Connectivity | 3G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | FM Radio with Recording |