On July 28, 2021, Huawei launched Huawei Nova 8 SE Vitality Edition. This phone comes at a price of Rs. 20990. The processor in it is HiSilicon 710A. This model has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Huawei Nova 8 SE Vitality Edition comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 10. It has 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 403 ppi Display PPI which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.6 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
On July 28, 2021, Huawei launched Huawei Nova 8 SE Vitality Edition. Huawei Nova 8 SE Vitality Edition is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It comes with Android 10. This phone has 4000 mAh Non-Removable . This phone has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 73.3 x 160.68 x 8.4 mm (height x width x thickness) and weighs 179 g.
Huawei Nova 8 SE Vitality Edition comes with Color LCD Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.6 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 403 PPI (Pixels per inch). This Huawei phone also has HDR10.
It has 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Panorama, HDR.
Huawei Nova 8 SE Vitality Edition is powered by 2 GHz Octa Core HiSilicon 710A processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 40W Fast Charging.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. This model has Android 10.
Q. Does Huawei Nova 8 SE Vitality Edition has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers Huawei Nova 8 SE Vitality Edition?
A. Huawei Nova 8 SE Vitality Edition is powered by HiSilicon 710A processor.
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. Huawei Nova 8 SE Vitality Edition has screen to body ratio of ~ 85.4%.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 73.3 x 160.68 x 8.4 mm.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.6 in.
Q. When was Huawei Nova 8 SE Vitality Edition launched?
A. On July 28, 2021, Huawei Nova 8 SE Vitality Edition was launched.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
| Name | Huawei Nova 8 SE Vitality Edition |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Slim,Fast Charging,4000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.6 inches,1080 x 2400 pixels,Punch Hole Display |
| Camera | 48 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Kirin 710A Chipset,2 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player |