HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop comes with price of Rs. 210265. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with NVIDIA RTX 1000 Ada Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 210265.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | NVIDIA RTX 1000 Ada |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 210265/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 (64-bit). The dimensions of the laptop are 359.4 x 251 x 22.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.29 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 400 nits, 100% sRGB.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop has NVIDIA RTX 1000 Ada GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
This laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359.4 x 251 x 22.9 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.29 kg.
Q. Does HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 16 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop comes with Windows 11 (64-bit).
Q. Which processor powers HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | HP ZBook Power G11 A8WN0PT Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA RTX 1000 Ada |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built in Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |