HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 76990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 76990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 76990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 81005/- |
The utility of this model is Gaming. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 14189.189189 mAH battery. This laptop weighs 2.29 kg and measures 357.9 x 239.7 x 22.5 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 300 nits, 62.5% sRGB.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 7 which is clocked at and has 32 MB Cache Memory. Along with this, HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with IPS display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 52.5 Wh.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 7 7th Gen processor.
Q. What is display density of HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop?
A. HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | HP Victus 15-fb3197AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,32 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,52.5 Wh mWh 3 Cell Battery |