HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 110790. This 16.1 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16.1 in Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 110790.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16.1 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.110790. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 110790/- |
| Amazon | 95 | Rs. 70999/- |
| Croma | 80 | Rs. 77999/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell battery. The laptop weighs 2.48 kg and measures 370 x 262 x 24 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16.1 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 137 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 144 Hz, 7 ms Response Time, Micro-edge, Low Blue Light, 300 nits, Color Gamut: 100% Srgb.
The processor in HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop is 5th Gen AMD Ryzen 7 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which processor powers HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 7 5th Gen processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is display size of HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop?
A. It has display size of 16.1 in.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 370 x 262 x 24 mm.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with IPS display.
| Name | HP Victus 15-fb0053AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16.1 inches,1920 x 1080 pixels,~ 137 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |