HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 112990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop is powered by Intel Core Series 2 Intel Core 5 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 112990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.112990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 112990/- |
This model is meant for Gaming,Performance. It comes with Windows 11 Home installed. This model comes with 3 cell battery. This laptop weighs 2.29 kg and measures 357.9 x 255 x 23.5 mm (height x width x thickness).
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
It is powered by Intel Core Series 2 Intel Core 5 processor Along with this, HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop?
A. HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop is powered by Intel Core 5 Intel Core Series 2 processor.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR5 24 GB RAM.
Q. What is the weight of HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 2.29 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Which operating system HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home.
Q. What is display resolution of HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 357.9 x 255 x 23.5 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop?
A. HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop comes with display size of 15.6 in.
| Name | HP Victus 15-fa2556TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |