HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 124990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 124990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.124990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 124990/- |
This model is meant for Everyday Use,Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 200 W Smart AC power adapter. This laptop weighs 2.29 kg and measures 521 x 309 x 71 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 300 nits, 62.5% sRGB.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.



HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop?
A. The dimensions of HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop are 521 x 309 x 71 mm.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.124990.
Q. Which operating system HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 24 GB RAM.
Q. What is the weight of HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.29 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
| Name | HP Victus 15-fa2308TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |