HP Stream 11-ak0010nr Laptop comes with price of Rs. 42554. The screen size of this HP laptop is 11.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Stream 11-ak0010nr Laptop is Intel Celeron N4000 with Intel UHD 600 Graphics Card. this model has 32 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 42554.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel Celeron N4000 |
| Graphics Card | Intel UHD 600 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42554/- |
It is meant for Everyday Use. This laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 2 cell battery. It weighs 1.05 kg and measures 281.5 x 192.8 x 16.8 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 11.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Diagonal HD SVA WLED-backlit Display.
This Laptop is powered by Intel Celeron N4000 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP Stream 11-ak0010nr Laptop has Intel UHD 600 GPU.



This laptop comes with 32 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in HP Stream 11-ak0010nr Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP Stream 11-ak0010nr Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Celeron N4000.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.05 kg.
Q. Does HP Stream 11-ak0010nr Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP Stream 11-ak0010nr Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which GPU powers HP Stream 11-ak0010nr Laptop?
A. HP Stream 11-ak0010nr Laptop comes with Intel UHD 600 GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP Stream 11-ak0010nr Laptop are 281.5 x 192.8 x 16.8 mm.
Q. Does HP Stream 11-ak0010nr Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Stream 11-ak0010nr Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display type of HP Stream 11-ak0010nr Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. How much RAM HP Stream 11-ak0010nr Laptop has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
| Name | HP Stream 11-ak0010nr Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,4 MB Cache,Intel UHD 600 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,32 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |