HP Pavilion x360 14-dy0207TU Laptop comes with price of Rs. 44050. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 44050.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44050/- |
| Croma | 80 | Rs. 49994/- |
| Amazon | 95 | Rs. 54652/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 3 cell battery. The laptop weighs 1.52 kg and measures 322 x 209 x 19.1 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP Pavilion x360 14-dy0207TU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Brightness: 250 nits, 157 ppi, Color Gamut: 45%NTSC.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.
HP Pavilion x360 14-dy0207TU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with IPS display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.52 kg.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 14 in.
Q. Does HP Pavilion x360 14-dy0207TU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. Which processor powers HP Pavilion x360 14-dy0207TU Laptop?
A. HP Pavilion x360 14-dy0207TU Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
| Name | HP Pavilion x360 14-dy0207TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |