HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop comes with price of Rs. 49900. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 8th Gen Intel Core i3 (8th Gen) processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 49900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 (8th Gen) |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 49900/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 51490/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This model comes with Windows 10 Home Premium (64-bit) installed. This laptop has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 323.5 x 224.2 x 19.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.59 kg. It comes with 1 year warranty.
HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal FHD IPS Micro-edge WLED-Backlit Multitouch-Enabled Edge-to-edge Glass Display.
The processor in HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop is 8th Gen Intel Core i3 (8th Gen) which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop has Intel UHD 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop is powered by Intel UHD 620 GPU.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with LED display.
Q. Does HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. What is display size of HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop?
A. HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop comes with display size of 14 in.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 323.5 x 224.2 x 19.7 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop has Windows 10 Home Premium (64-bit).
| Name | HP Pavilion x360 14-cd0076tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3 (8th Gen),Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |