HP Pavilion 15-p018TU Notebook comes with price of Rs. 29990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 15-p018TU Notebook is powered by 4th Gen Intel Core i3 4030U processor with Intel HD Graphics 4400 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 12 GB.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. Along with this, this laptop also has 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 29990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 4030U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
HP Pavilion 15-p018TU Notebook is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 39990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 40600/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This laptop comes with Windows 8 (64-bit) installed. This laptop comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. This laptop weighs 2.44 kg and measures 384.55 x 260.09 x 23.87 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD LED Backlit Wide Screen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in HP Pavilion 15-p018TU Notebook is 4th Gen Intel Core i3 4030U Along with this, HP Pavilion 15-p018TU Notebook has Intel HD Graphics 4400 GPU.
1 TB worth of HDD space is available in HP Pavilion 15-p018TU Notebook with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in HP Pavilion 15-p018TU Notebook which can be upgraded to 12 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP Pavilion 15-p018TU Notebook are 384.55 x 260.09 x 23.87 mm.
Q. Does HP Pavilion 15-p018TU Notebook comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Pavilion 15-p018TU Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is the weight of HP Pavilion 15-p018TU Notebook?
A. This laptop weighs 2.44 kg.
Q. Which processor powers HP Pavilion 15-p018TU Notebook?
A. The processor in this model is Intel Core i3 4030U 4th Gen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Which GPU powers HP Pavilion 15-p018TU Notebook?
A. HP Pavilion 15-p018TU Notebook is powered by Intel HD Graphics 4400 GPU.
Q. What is warranty period of this model?
A. HP Pavilion 15-p018TU Notebook comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 8 (64-bit).
| Name | HP Pavilion 15-p018TU Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4400 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |