HP Pavilion 15-AU112TX Laptop comes with price of Rs. 53000. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Pavilion 15-AU112TX Laptop is 7th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce 940MX Graphics Card. HP Pavilion 15-AU112TX Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 53000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 940MX |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 53000/- |
It is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 2 cell battery. This laptop weighs 2 kg and measures 383 x 243 x 22.5 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. HP Pavilion 15-AU112TX Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 7th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce 940MX GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in HP Pavilion 15-AU112TX Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP Pavilion 15-AU112TX Laptop is powered by NVIDIA GeForce 940MX GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does HP Pavilion 15-AU112TX Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display type of HP Pavilion 15-AU112TX Laptop?
A. HP Pavilion 15-AU112TX Laptop comes with LED display.
Q. Does HP Pavilion 15-AU112TX Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2 kg.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers HP Pavilion 15-AU112TX Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 7th Gen.
| Name | HP Pavilion 15-AU112TX Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 940MX |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |