HP Pavilion 15-ac636tu Laptop comes with price of Rs. 32500. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 15-ac636tu Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated HD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 32500.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 32500/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 36900/- |
The utility of this model is Everyday Use. This laptop comes with Windows 10 Home, Windows 10 (64-bit) installed. It comes with 4 cell 11081.08108108108 mAH battery. The dimensions of the laptop are 384.5 x 261.1 x 25.2 mm (height x width x thickness) and weighs 2.19 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with 15.6" diagonal FHD LED-backlit (1920 x 1080). The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 5th Gen Intel Core i3 which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP Pavilion 15-ac636tu Laptop comes with Intel Integrated HD GPU and 128 MB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in HP Pavilion 15-ac636tu Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BaseT Ethernet, IEEE 802.11b/g/n (1x1) Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 3 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP Pavilion 15-ac636tu Laptop has 41 Wh.
Q. What is display density of HP Pavilion 15-ac636tu Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display type of HP Pavilion 15-ac636tu Laptop?
A. HP Pavilion 15-ac636tu Laptop comes with 15.6" diagonal FHD LED-backlit (1920 x 1080) display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.19 kg.
Q. Which GPU powers HP Pavilion 15-ac636tu Laptop?
A. HP Pavilion 15-ac636tu Laptop is powered by Intel Integrated HD GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Pavilion 15-ac636tu Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of HP Pavilion 15-ac636tu Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 384.5 x 261.1 x 25.2 mm.
Q. What is display size of HP Pavilion 15-ac636tu Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | HP Pavilion 15-ac636tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,128 MB, Intel Integrated HD |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,41 Wh mWh 4 Cell Battery |