HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop comes with price of Rs. 56990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 56990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 56990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 59900/- |
| Croma | 80 | Rs. 57990/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 11621.621621621622 mAH battery and 65 W Smart AC power adapter. The dimensions of the laptop are 325 x 216 x 17 mm (height x width x thickness) and weighs 1.41 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC.
HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop has AMD Radeon Graphics GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop?
A. HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop is powered by AMD Ryzen 5 5th Gen processor.
Q. How much RAM HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop has?
A. HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop?
A. This laptop has 43 Wh.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display type of this model?
A. HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop comes with IPS display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.41 kg.
| Name | HP Pavilion 14-ec1005AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,43 Wh mWh 3 Cell Battery |