HP Pavilion 13-U004TU Laptop comes with price of Rs. 29994. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 6th Gen Core i3 with Intel Integrated HD 520 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 1 TB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this model also has ~ 166 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 29994.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 13.3 in |
| Processor | Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 520 |
HP Pavilion 13-U004TU Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 43800/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 43999/- |
The Operating System installed in this laptop is 10 Home, Windows 10 (64-bit). This model has 3 cell battery. The laptop weighs 1.66 kg.
It comes with Full HD LED Backlit Widescreen Multitouch-enabled IPS Display. The laptop has a screen size of 13.3 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in HP Pavilion 13-U004TU Laptop is 6th Gen Core i3 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated HD 520 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in HP Pavilion 13-U004TU Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is the weight of HP Pavilion 13-U004TU Laptop?
A. This laptop weighs 1.66 kg.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with Full HD LED Backlit Widescreen Multitouch-enabled IPS Display display.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with 10 Home, Windows 10 (64-bit).
Q. Does HP Pavilion 13-U004TU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers HP Pavilion 13-U004TU Laptop?
A. The processor in HP Pavilion 13-U004TU Laptop is Core i3 6th Gen.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 13.3 in.
Q. Which GPU powers HP Pavilion 13-U004TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated HD 520 GPU.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP Pavilion 13-U004TU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | HP Pavilion 13-U004TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Light Weight |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated HD 520 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | HP Audio Boost Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |