HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop comes with price of Rs. 215990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 with Intel Arc Graphics Graphics Card. HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop has 2 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 215990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 215990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 17297.297297 mAH battery and 65 W USB Type-C Power Adapter. This model weighs 1.34 kg and measures 313.7 x 216.2 x 14.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 9 Along with this, HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop comes with Intel Arc Graphics GPU.



This model comes with 2 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 7 BE201 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop has 3 USB Type-C ports.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop comes with 64 Wh.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 243 PPI.
Q. Does HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop are 313.7 x 216.2 x 14.9 mm.
Q. Which processor powers HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 9 Intel Core Ultra Series 2.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5x 32 GB RAM.
Q. What is the weight of HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop?
A. This model weighs 1.34 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
| Name | HP OmniBook Ultra Flip AI 14-fh0369tu 2 in 1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 9,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5x RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,Fingerprint Sensor |
| Input | 9 MP Camera,Backlit Keyboard,64 Wh mWh |