HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop is new upcoming model from HP. Expected price of this laptop is Rs. 214999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 356H processor with Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 10.7 mm Thickness which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 356H |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.214999. Keep checking us for the latest price updates of this laptop.
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. This laptop has Windows 11 Home Single Language (64-bit) installed. This laptop comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 65 W USB Type-C GaN Power Adapter. The dimensions of the laptop are 311.1 x 215.6 x 10.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.27 kg.
This model comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 This laptop comes with resolution of 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has multitouch-enabled, up to 120 Hz, 0.2 ms response time, UWVA, edge-to-edge glass, micro-edge, Corning Gorilla Glass 3, Low Blue Light, SDR 500 nits, HDR 1100 nits, 100% DCI-P3.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 356H Along with this, HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop has Intel Graphics GPU.



This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 7 BE211 (2x2) Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with OLED display.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop comes with LPDDR5x 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop has 70 Wh.
Q. What are dimensions of HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop?
A. The dimensions of this model are 311.1 x 215.6 x 10.7 mm.
Q. Which processor powers HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core Ultra 7 356H Intel Core Ultra Series 3.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.27 kg.
Q. Which operating system HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop comes with?
A. HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop comes with Windows 11 Home Single Language (64-bit).
Q. What is display density of HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop?
A. This laptop comes with ~ 243 PPI.
| Name | HP OmniBook Ultra 14-kd0081TU Next Gen AI Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads,18 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Quad speakers,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |