HP Omen 17-an009TX Laptop comes with price of Rs. 171990. The screen size of this HP laptop is 17.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Omen 17-an009TX Laptop is 7th Gen Intel Core i7 7th Gen 7700HQ with NVIDIA Geforce GTX 1070 Graphics Card. this model has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlights of this model are 17.3 in Display Size and 8 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 171990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen 7700HQ |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1070 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 171990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 195500/- |
It is meant for Gaming. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 8 cell battery. The laptop weighs 3.78 kg and measures 422.9 x 304 x 33.02 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD LED Backlit Anti-glare Display (G-sync Enabled, 300 nits Brightness, 72% Color Gamut). The laptop has a screen size of 17.3 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i7 7th Gen 7700HQ processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA Geforce GTX 1070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 7200 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 5 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM HP Omen 17-an009TX Laptop has?
A. HP Omen 17-an009TX Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 3.78 kg.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP Omen 17-an009TX Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i7 7th Gen 7700HQ 7th Gen.
Q. What is display type of HP Omen 17-an009TX Laptop?
A. It comes with Full HD LED Backlit Anti-glare Display (G-sync Enabled, 300 nits Brightness, 72% Color Gamut) display.
Q. Which operating system HP Omen 17-an009TX Laptop comes with?
A. It has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 127 PPI.
Q. Which GPU powers HP Omen 17-an009TX Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA Geforce GTX 1070 GPU.
| Name | HP Omen 17-an009TX Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7 7th Gen,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,8 GB, NVIDIA Geforce GTX 1070 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,5 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,8 Cell Battery |