HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 132580. The screen size of this HP laptop is 16.1 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX RTX 3060 Graphics Card. HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16.1 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 132580.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16.1 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX RTX 3060 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 132580/- |
| Croma | 80 | Rs. 133990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 148400/- |
This laptop is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 6 cell 22432.43243243243 mAH battery. The dimensions of the laptop are 369 x 248 x 22.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2.32 kg. This model comes with 1 year warranty.
HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop comes with FHD, IPS, Micro-edge. The laptop has a screen size of 16.1 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 137 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Low Blue Light, 300 nits Brightness, 100% sRGB Color Gamut.
HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.



HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Wi-Fi AX210 (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 3 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop?
A. This model comes with ~ 137 PPI.
Q. Which processor powers HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 11th Gen processor.
Q. What is the battery size of HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop?
A. This laptop comes with 83 Wh.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.32 kg.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop are 369 x 248 x 22.5 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop?
A. It comes with NVIDIA GeForce RTX RTX 3060 GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 16.1 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
| Name | HP Omen 16-b0360TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16.1 inches,1920 x 1080 pixels,~ 137 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Octa Core, 16 Threads,24 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,83 Wh mWh 6 Cell Battery |