HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop comes with price of Rs. 131490. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Card. HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 16 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 131490.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 131490/- |
The utility of this model is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 6 cell 22432.43243243243 mAH battery and 230 W AC Power Adapter. The laptop weighs 2.43 kg and measures 369 x 259.4 x 22.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 3 ms Response Time, Micro-edge, Low Blue Light, 400 nits, 100% sRGB.
The processor in this model is 14th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 33 MB Cache Memory. Along with this, HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop has 83 Wh.
Q. Does HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is warranty period of HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop?
A. HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop?
A. HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. What are dimensions of HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 369 x 259.4 x 22.9 mm.
Q. What is display resolution of HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display size of HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop?
A. It has display size of 16 in.
Q. Which processor powers HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 14th Gen processor.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop comes with DDR5 24 GB RAM.
| Name | HP Omen 16-ae0003TX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core i7,20 Cores (8P + 12E), 28 Threads,33 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,83 Wh mWh 6 Cell Battery |