HP Imprint 15-BW098AU Laptop comes with price of Rs. 22992. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by AMD APU Dual Core E2 E2-9000e processor with AMD Radeon R2 HD Graphics Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size, 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 22992.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU Dual Core E2 E2-9000e |
| Graphics Card | AMD Radeon R2 HD Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 22992/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It has DOS installed. It comes with 4 cell battery. It weighs 2.1 kg and measures 379.9 x 253.7 x 23.8 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 HP Imprint 15-BW098AU Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is AMD APU Dual Core E2 E2-9000e which is clocked at and has 1 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon R2 HD Graphics GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP Imprint 15-BW098AU Laptop?
A. The processor in this model is AMD APU Dual Core E2 E2-9000e.
Q. How much RAM HP Imprint 15-BW098AU Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What kind of display HP Imprint 15-BW098AU Laptop has?
A. It comes with HD LED Backlit BrightView Widescreen Display display.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has DOS.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon R2 HD Graphics GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of HP Imprint 15-BW098AU Laptop?
A. The dimensions of HP Imprint 15-BW098AU Laptop are 379.9 x 253.7 x 23.8 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.1 kg.
| Name | HP Imprint 15-BW098AU Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Dual Core E2,Dual Core,1 MB Cache,AMD Radeon R2 HD Graphics |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Built-in, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |