HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop comes with price of Rs. 140990. The screen size of this HP laptop is 15.3 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Ryzen 200 Series AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 140990.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
This model is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.140990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 140990/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 150 W AC Power Adapter. This model weighs 2.42 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.3 in. The resolution of this model is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 197 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB, 3 ms response time.
This Laptop is powered by Ryzen 200 Series AMD Ryzen 7 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 24 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop comes with?
A. This model has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. How much RAM HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop has?
A. It comes with DDR5 24 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 15.3 in.
Q. Does HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 70 Wh.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.140990.
Q. What is the weight of HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 2.42 kg.
| Name | HP Hyper X Omen 15-gb0038AX Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,2560 x 1600 pixels,~ 197 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Memory | 24 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |