HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with price of Rs. 122974. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor with Integrated Intel Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 122974.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 97499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 108475/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 122974/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 3 cell 15945.945946 mAH battery and 65 W USB Type-C Power Adapter. This laptop weighs 1.44 kg and measures 313.44 x 218.95 x 17.02 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Edge-to-Edge Glass, Micro-Edge, Corning Gorilla Glass NBT, 300 nits, 62.5% sRGB.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Along with this, It has Integrated Intel Graphics GPU.
HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. Which GPU powers HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop?
A. HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with Integrated Intel Graphics GPU.
Q. Which processor powers HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop are 313.44 x 218.95 x 17.02 mm.
Q. Which operating system HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with?
A. HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | HP Envy x360 14-fc0106TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,12 MB Cache,Integrated Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,59 Wh mWh 3 Cell Battery |