HP Envy 13 D115tu comes with price of Rs. 73990. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Envy 13 D115tu is 6th Gen Intel Core i7 with Intel Integrated HD 520 Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 73990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 520 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 73990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 79900/- |
The Operating System installed in this model is 10 Home, Windows 10 (64-bit). This laptop has 3 cell battery. It weighs 1.35 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD LED Backlit Widescreen IPS Display. The laptop has a screen size of 13.3 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this laptop is 6th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated HD 520 GPU.




This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP Envy 13 D115tu comes with display size of 13.3 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP Envy 13 D115tu is powered by Intel Integrated HD 520 GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.35 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display HP Envy 13 D115tu has?
A. It comes with Full HD LED Backlit Widescreen IPS Display display.
Q. What is warranty period of HP Envy 13 D115tu?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP Envy 13 D115tu?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 6th Gen.
Q. How much RAM HP Envy 13 D115tu has?
A. This laptop comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. Does HP Envy 13 D115tu comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | HP Envy 13 D115tu |
| General | OS: Windows 10,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated HD 520 |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |