HP Envy 13-aq1014TU Laptop comes with price of Rs. 76990. The screen size of this HP laptop is 13.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP Envy 13-aq1014TU Laptop is 10th Gen Intel Core i5 with Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 76990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Integrated UHD |
HP Envy 13-aq1014TU Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 76990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 80007/- |
It is meant for Performance. This laptop comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 4 cell battery and 65 W AC Adapter. This model weighs 1.2 kg and measures 307 x 211 x 14.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD LED Backlit BrightView Micro Edge Touch Display. The laptop has a screen size of 13.3 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
HP Envy 13-aq1014TU Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP Envy 13-aq1014TU Laptop has Integrated UHD GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP Envy 13-aq1014TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP Envy 13-aq1014TU Laptop?
A. HP Envy 13-aq1014TU Laptop comes with Integrated UHD GPU.
Q. What is warranty period of HP Envy 13-aq1014TU Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of HP Envy 13-aq1014TU Laptop?
A. This laptop weighs 1.2 kg.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 166 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 13.3 in.
Q. Which operating system HP Envy 13-aq1014TU Laptop comes with?
A. HP Envy 13-aq1014TU Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP Envy 13-aq1014TU Laptop?
A. HP Envy 13-aq1014TU Laptop is powered by Intel Core i5 10th Gen processor.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This laptop comes with Full HD LED Backlit BrightView Micro Edge Touch Display display.
| Name | HP Envy 13-aq1014TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Quad Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |