HP 450 Laptop COR81PA comes with price of Rs. 28980. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Generation) 3110M with Intel HD Graphics 4000 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 6 Cells Battery Cells which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 28980.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Generation) 3110M |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 28980/- |
| Amazon | 95 | Rs. 34000/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Free DOS . It comes with 6 cell battery and 65 W AC Adapter. This laptop weighs 2.25 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with Brightview HD LED Widescreen Display with LED Backlit. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in this laptop is 3rd Gen Intel Core i3 (3rd Generation) 3110M Along with this, It has Intel HD Graphics 4000 GPU.





500 GB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100BASE-T Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.25 kg.
Q. Does HP 450 Laptop COR81PA comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP 450 Laptop COR81PA comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What is hard disk capacity of HP 450 Laptop COR81PA?
A. HP 450 Laptop COR81PA comes with 500 GB HDD.
Q. What is display density of HP 450 Laptop COR81PA?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP 450 Laptop COR81PA comes with Brightview HD LED Widescreen Display with LED Backlit display.
Q. What is warranty period of HP 450 Laptop COR81PA?
A. HP 450 Laptop COR81PA comes with 1 year warranty.
| Name | HP 450 Laptop COR81PA |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (3rd Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4000 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Altec Lansing Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |