HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with price of Rs. 62341. This 15.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in HP 250 G7 1S5G0PA Laptop is 10th Gen Intel Core i5 with GeForce MX110 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 62341.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | GeForce MX110 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 62341/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is DOS . It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with GeForce MX110 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.



1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of HP 250 G7 1S5G0PA Laptop?
A. HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. HP 250 G7 1S5G0PA Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers HP 250 G7 1S5G0PA Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 10th Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with DOS.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 250 G7 1S5G0PA Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | HP 250 G7 1S5G0PA Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,2 GB, GeForce MX110 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |