HP 247 G8 6B5R3PA Laptop comes with price of Rs. 46999. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 46999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 26899/- |
| Amazon | 95 | Rs. 46999/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is DOS . It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W EM External AC power adapter. The dimensions of the laptop are 324 x 225.9 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.47 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with FHD . The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has Micro-Edge, 250 nits, 45% NTSC.
The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 247 G8 6B5R3PA Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE NIC Ethernet, Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. What is display type of HP 247 G8 6B5R3PA Laptop?
A. HP 247 G8 6B5R3PA Laptop comes with FHD display.
Q. Does HP 247 G8 6B5R3PA Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of HP 247 G8 6B5R3PA Laptop?
A. HP 247 G8 6B5R3PA Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display resolution of HP 247 G8 6B5R3PA Laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 41 Wh.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP 247 G8 6B5R3PA Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 3 5th Gen.
Q. What is warranty period of HP 247 G8 6B5R3PA Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | HP 247 G8 6B5R3PA Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |