HP 245 G2 SeriesLaptop comes with price of Rs. 20800. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Ubuntu Operating System installed. The processor in this model is AMD APU Quad Core A4 A4-5000 with ATI RADEON HD8330 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 500 GB Hard Drive Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 20800.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | AMD APU Quad Core A4 A4-5000 |
| Graphics Card | ATI RADEON HD8330 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 20800/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Ubuntu (64-bit). The dimensions of the laptop are 346 x 240 x 29.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED-backlit HD. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by AMD APU Quad Core A4 A4-5000 processor which is clocked at . Along with this, HP 245 G2 SeriesLaptop comes with ATI RADEON HD8330 GPU.
There is 500 GB HDD Space available in this laptop. There is 2 GB DDR3 RAM in the laptop which can be upgraded to 8 GB.
The connectivity options for this laptop are RJ 45 LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of HP 245 G2 SeriesLaptop?
A. HP 245 G2 SeriesLaptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 245 G2 SeriesLaptop are 346 x 240 x 29.5 mm.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED-backlit HD display.
Q. What is warranty period of HP 245 G2 SeriesLaptop?
A. HP 245 G2 SeriesLaptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.1 kg.
Q. Does HP 245 G2 SeriesLaptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP 245 G2 SeriesLaptop |
| General | OS: Ubuntu,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Quad Core A4,Quad Core,ATI RADEON HD8330 |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Integrated Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |