HP 240 14 G9 9H223PT Laptop comes with price of Rs. 40990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with DOS Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. HP 240 14 G9 9H223PT Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 40990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40990/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is FreeDOS . It comes with 3 cell 11081.081081 mAH battery and HP Smart 65 W AC Power Adapter. The laptop weighs 1.47 kg and measures 324 x 225.9 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.





HP 240 14 G9 9H223PT Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. HP 240 14 G9 9H223PT Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers HP 240 14 G9 9H223PT Laptop?
A. HP 240 14 G9 9H223PT Laptop is powered by Intel Core i3 12th Gen processor.
Q. Does HP 240 14 G9 9H223PT Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of HP 240 14 G9 9H223PT Laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is the weight of HP 240 14 G9 9H223PT Laptop?
A. This laptop weighs 1.47 kg.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 41 Wh.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has FreeDOS.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does HP 240 14 G9 9H223PT Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | HP 240 14 G9 9H223PT Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Dual Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |