HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) comes with price of Rs. 28990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Pentium Silver processor with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM, 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Silver |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 34990/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W Smart AC power adapter. The dimensions of the laptop are 358.5 x 242 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.69 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with HD . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has BrightView, 250 nits, 45% NTSC.
It is powered by Intel Pentium Silver processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.



This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5 (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD Graphics GPU.
Q. Does HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with HD display.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. Which operating system HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)?
A. It is powered by Intel Pentium Silver processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this model?
A. HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) comes with 1 year warranty.
| Name | HP 15s-fq3073TU Laptop Intel Pentium Silver N6000/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) |
| General | OS: Windows 11 ,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Pentium Silver,Quad Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |