HP 15s-fq2738TU Laptop comes with price of Rs. 45990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 11th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 45990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
HP 15s-fq2738TU Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 35599/- |
| Amazon | 95 | Rs. 42990/- |
It is meant for Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 45 W Smart AC power adapter. This model measures 358.5 x 242 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. HP 15s-fq2738TU Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
HP 15s-fq2738TU Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, HP 15s-fq2738TU Laptop has Intel Integrated UHD Graphics GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 15s-fq2738TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 15s-fq2738TU Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Which processor powers HP 15s-fq2738TU Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is warranty period of HP 15s-fq2738TU Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does HP 15s-fq2738TU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. What is the battery size of HP 15s-fq2738TU Laptop?
A. HP 15s-fq2738TU Laptop has 41 Wh.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which operating system HP 15s-fq2738TU Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does HP 15s-fq2738TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | HP 15s-fq2738TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |