HP 247 G8 Laptop comes with price of Rs. 38990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 3rd Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon Graphics Graphics Card. HP 247 G8 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 38990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 26500/- |
| Amazon | 95 | Rs. 26921/- |
It is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and HP Smart 65 W EM External AC power adapter. This model comes with 1 year warranty.
It comes with micro-edge. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of HP 247 G8 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
It is powered by 3rd Gen AMD Ryzen 3 processor Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Realtek 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of HP 247 G8 Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 41 Wh.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP 247 G8 Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of HP 247 G8 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system HP 247 G8 Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of HP 247 G8 Laptop?
A. HP 247 G8 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does HP 247 G8 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon Graphics GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP 247 G8 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
| Name | HP 247 G8 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Stereo speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |