HP 15s-eq1042AU Laptop comes with price of Rs. 36298. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon Graphics Card. HP 15s-eq1042AU Laptop has 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 36298.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 36298/- |
| Amazon | 95 | Rs. 38990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). This laptop has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. The dimensions of the laptop are 358 x 242 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.69 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with WLED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP 15s-eq1042AU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has Full HD WLED Backlit SVA Micro-edge Display (220 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut).
The processor in this model is 3rd Gen AMD Ryzen 3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, HP 15s-eq1042AU Laptop has AMD Radeon GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in HP 15s-eq1042AU Laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11b/g/n/ac (1x1) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 41 Wh.
Q. What is display density of HP 15s-eq1042AU Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is warranty period of this model?
A. HP 15s-eq1042AU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system HP 15s-eq1042AU Laptop comes with?
A. HP 15s-eq1042AU Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP 15s-eq1042AU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers HP 15s-eq1042AU Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 3 3rd Gen.
Q. What are dimensions of HP 15s-eq1042AU Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 358 x 242 x 17.9 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP 15s-eq1042AU Laptop comes with DDR4 4 GB RAM.
| Name | HP 15s-eq1042AU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |