HP 15s-eq0007AU Laptop comes with price of Rs. 28999. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 3rd Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon Vega 3 Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 18 mm Thickness. You can buy this product at Flipkart for Rs. 28999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 3 |
HP 15s-eq0007AU Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 28999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36864/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W AC Adapter. This model weighs 1.77 kg and measures 358 x 242 x 18 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with WLED . The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has Full HD WLED Backlit Narrow Bezel SVA Micro Edge Display.
HP 15s-eq0007AU Laptop is powered by 3rd Gen AMD Ryzen 3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon Vega 3 GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon Vega 3 GPU.
Q. Does HP 15s-eq0007AU Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of HP 15s-eq0007AU Laptop?
A. HP 15s-eq0007AU Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 358 x 242 x 18 mm.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with WLED display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.77 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
| Name | HP 15s-eq0007AU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Vega 3 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |