HP 15s-dy2008TU Laptop comes with price of Rs. 53990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. HP 15s-dy2008TU Laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 53990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
HP 15s-dy2008TU Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 53990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. The dimensions of the laptop are 358.5 x 242 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.83 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
HP 15s-dy2008TU Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP 15s-dy2008TU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Full HD LED Backlit Display.
The processor in HP 15s-dy2008TU Laptop is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP 15s-dy2008TU Laptop has Intel Integrated UHD GPU.





1 TB worth of HDD space is available in HP 15s-dy2008TU Laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 15s-dy2008TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n/ac (1x1) Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of HP 15s-dy2008TU Laptop?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers HP 15s-dy2008TU Laptop?
A. HP 15s-dy2008TU Laptop is powered by Intel Core i5 10th Gen processor.
Q. Which operating system HP 15s-dy2008TU Laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of HP 15s-dy2008TU Laptop?
A. HP 15s-dy2008TU Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of HP 15s-dy2008TU Laptop?
A. HP 15s-dy2008TU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of HP 15s-dy2008TU Laptop?
A. This model weighs 1.83 kg.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
| Name | HP 15s-dy2008TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |