HP 15s-dr3506TU Laptop comes with price of Rs. 42990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. HP 15s-dr3506TU Laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 42990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 42990/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell battery and 45 W Smart AC power adapter. The dimensions of the laptop are 358.5 x 242 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.75 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits Brightness, 45% NTSC.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.



There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in HP 15s-dr3506TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 GbE LAN Ethernet, Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP 15s-dr3506TU Laptop?
A. The processor in HP 15s-dr3506TU Laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is display resolution of HP 15s-dr3506TU Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. HP 15s-dr3506TU Laptop comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is warranty period of HP 15s-dr3506TU Laptop?
A. HP 15s-dr3506TU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. HP 15s-dr3506TU Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.75 kg.
| Name | HP 15s-dr3506TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |