HP 15q-ds0018TU Laptop comes with price of Rs. 28990. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in HP 15q-ds0018TU Laptop is 7th Gen Core i3 with Intel Integrated HD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size, 1 TB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 32377/- |
It comes with DOS installed. It has 3 cell battery. This laptop weighs 1.77 kg.
This laptop comes with HD LED Backlit BrightView Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
HP 15q-ds0018TU Laptop is powered by 7th Gen Core i3 processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated HD 620 GPU.



There is 1 TB HDD Space available in HP 15q-ds0018TU Laptop. There is 4 GB DDR4 RAM in HP 15q-ds0018TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP 15q-ds0018TU Laptop is powered by Intel Integrated HD 620 GPU.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with DOS.
Q. Which processor powers HP 15q-ds0018TU Laptop?
A. The processor in this laptop is Core i3 7th Gen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the weight of HP 15q-ds0018TU Laptop?
A. This model weighs 1.77 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display type of this laptop?
A. HP 15q-ds0018TU Laptop comes with HD LED Backlit BrightView Display display.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
| Name | HP 15q-ds0018TU Laptop |
| General | OS: DOS,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |