HP 15g-br106TX Laptop comes with price of Rs. 56290. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 15g-br106TX Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 8th Gen processor with AMD Radeon AMD REDEON 530 Graphics Card. this model has 2 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 2 TB Hard Drive Size which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 56290.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 2 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD REDEON 530 |
HP 15g-br106TX Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 56290/- |
| Amazon | 95 | Rs. 64000/- |
This laptop is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of HP 15g-br106TX Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
HP 15g-br106TX Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 8th Gen processor Along with this, It comes with AMD Radeon AMD REDEON 530 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




There is 2 TB HDD Space available in HP 15g-br106TX Laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Yes Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of HP 15g-br106TX Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is hard disk capacity of HP 15g-br106TX Laptop?
A. HP 15g-br106TX Laptop comes with 2 TB HDD.
Q. Does HP 15g-br106TX Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 15g-br106TX Laptop is powered by AMD Radeon AMD REDEON 530 GPU.
Q. What is display size of HP 15g-br106TX Laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of HP 15g-br106TX Laptop?
A. HP 15g-br106TX Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM HP 15g-br106TX Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | HP 15g-br106TX Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen,4 GB, AMD Radeon AMD REDEON 530 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,2 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.92 MP Camera,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive |