HP 15-hr1000TU Laptop comes with price of Rs. 70994. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Integrated Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 70994.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 70994/- |
This model is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell battery. This laptop weighs 1.6 kg. This model comes with 1 year warranty.
HP 15-hr1000TU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 300 nits, 62.5% sRGB.
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, It has Intel Integrated GPU.




HP 15-hr1000TU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in HP 15-hr1000TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display HP 15-hr1000TU Laptop has?
A. This model comes with IPS display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15-hr1000TU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of HP 15-hr1000TU Laptop?
A. HP 15-hr1000TU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does HP 15-hr1000TU Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which GPU powers HP 15-hr1000TU Laptop?
A. HP 15-hr1000TU Laptop is powered by Intel Integrated GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.6 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
| Name | HP 15-hr1000TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads,18 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |