HP 15-fd1098TU Laptop comes with price of Rs. 55994. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Integrated Graphics Card. HP 15-fd1098TU Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 55994.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 58021/- |
| Croma | 80 | Rs. 55994/- |
| Amazon | 95 | Rs. 77999/- |
This model is meant for Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W Smart AC Power Adapter. It weighs 1.65 kg and measures 359.8 x 236 x 18.6 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16 : 9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 processor Along with this, HP 15-fd1098TU Laptop has Intel Integrated GPU.



HP 15-fd1098TU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of HP 15-fd1098TU Laptop are 359.8 x 236 x 18.6 mm.
Q. Which processor powers HP 15-fd1098TU Laptop?
A. HP 15-fd1098TU Laptop is powered by Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 1 processor.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of HP 15-fd1098TU Laptop?
A. This laptop weighs 1.65 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15-fd1098TU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 15-fd1098TU Laptop is powered by Intel Integrated GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does HP 15-fd1098TU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
| Name | HP 15-fd1098TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16 : 9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads,18 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |