HP 15-fd0901TU Laptop comes with price of Rs. 67490. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by Intel Core 4 processor with Intel Integrated Graphics Card. HP 15-fd0901TU Laptop has 512 GB SSD. There is 24 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 67490.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 4 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This Product is currently available in stores like Croma to purchase, with best price of Rs.67490. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 67490/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 11 Home installed. The laptop weighs 1.59 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in this model is Intel Core 4 Along with this, It comes with Intel Integrated GPU.
HP 15-fd0901TU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 24 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.67490.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. Which GPU powers HP 15-fd0901TU Laptop?
A. It comes with Intel Integrated GPU.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM HP 15-fd0901TU Laptop has?
A. It comes with 24 GB RAM.
Q. Which processor powers HP 15-fd0901TU Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core 4.
Q. What is display density of HP 15-fd0901TU Laptop?
A. HP 15-fd0901TU Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | HP 15-fd0901TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 4,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 24 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |