HP 15-FD0883TU Laptop comes with price of Rs. 50405. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor with Intel Graphics Graphics Card. HP 15-FD0883TU Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 50405.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.50405. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 50405/- |
The utility of this model is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 11081.081081 mAH battery and 65 W. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in this model is Intel Core Series 1 Intel Core 3 Along with this, It comes with Intel Graphics GPU.




HP 15-FD0883TU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. HP 15-FD0883TU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does HP 15-FD0883TU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers HP 15-FD0883TU Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core 3 Intel Core Series 1.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.50405.
Q. How much RAM HP 15-FD0883TU Laptop has?
A. HP 15-FD0883TU Laptop comes with 8 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 15-FD0883TU Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does HP 15-FD0883TU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the battery size of HP 15-FD0883TU Laptop?
A. HP 15-FD0883TU Laptop has 41 Wh.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Graphics GPU.
| Name | HP 15-FD0883TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh |