HP 15-fc0782AU Laptop comes with price of Rs. 53999. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon AMD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 53999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This laptop is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.53999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 53999/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery. This laptop weighs 1.75 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with FHD. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, Color Gamut: 45%NTSC.
This Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, It comes with AMD Radeon AMD GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (1x1) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop has display size of 15.6 in.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.53999.
Q. Which processor powers HP 15-fc0782AU Laptop?
A. HP 15-fc0782AU Laptop is powered by AMD Ryzen 5 7th Gen processor.
Q. What is display resolution of HP 15-fc0782AU Laptop?
A. HP 15-fc0782AU Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 41 Wh.
Q. How much RAM HP 15-fc0782AU Laptop has?
A. This model comes with 16 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15-fc0782AU Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display type of this model?
A. HP 15-fc0782AU Laptop comes with FHD display.
| Name | HP 15-fc0782AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |