HP 15-db1080au Laptop comes with price of Rs. 21599. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 15-db1080au Laptop is powered by AMD A4-9125 processor with AMD Radeon R3 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this laptop also has 1 TB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 21599.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD A4-9125 |
| Graphics Card | AMD Radeon R3 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 21599/- |
| Amazon | 95 | Rs. 22000/- |
This model comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery. This laptop weighs 1.8 kg and measures 376 x 246 x 22.5 mm (height x width x thickness).
HP 15-db1080au Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA BrightView micro-edge WLED-backlit.
It is powered by AMD A4-9125 processor which is clocked at . Along with this, HP 15-db1080au Laptop has AMD Radeon R3 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in HP 15-db1080au Laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.8 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. Which operating system HP 15-db1080au Laptop comes with?
A. HP 15-db1080au Laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is hard disk capacity of HP 15-db1080au Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers HP 15-db1080au Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD A4-9125.
Q. Does HP 15-db1080au Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What kind of display this laptop has?
A. HP 15-db1080au Laptop comes with LED display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of HP 15-db1080au Laptop are 376 x 246 x 22.5 mm.
Q. What is display size of HP 15-db1080au Laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with AMD Radeon R3 GPU.
| Name | HP 15-db1080au Laptop |
| General | OS: Windows 10,Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | AMD A4-9125,Dual Core,AMD Radeon R3 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |